Základ chytré domácnosti je vytvořit prostředí, kdy všechna chytrá zařízení komunikují navzájem a zároveň předávají informace přímo Vám. V praxi to znamená, že pokud například ulehneme do postele a zhasneme světla, ostatní přístroje na to vhodně zareagují.

Jakou roli v tom hraje technologie ZigBee?

Otevřený protokol bezdrátové komunikace ZigBee propojuje jednotlivé přístroje v chytré domácnosti a hraje zásadní roli ve větě IoT (Internet Of Things). Jeho cílem je při nízkých energetických nákladech propojit v rámci šifrované komunikace zařízení různých výrobců při zachování jejich vzájemné kompatibility a pohodlného ovládání.

Pomocí jedné centrální jednotky ZigBee snadno spojíte různorodé produkty a budete je pohodlně spravovat z počítače, mobilního telefonu nebo tabletu. Dalším benefitem tohoto systému je snížení nákladů k automatizaci celého domova a široká možnost budoucího rozšíření.

Protokol ZigBee lze využít pro

-termostaty

-čidla (teplota, vlhkost, intenzita světla, CO2)

-senzory pohybu

-alarmy

-osvětlení

-klimatizace

-vzduchotechnika

-měření spotřeby energií

-IP kamery

-dveřní zámky

-elektrické zásuvky

-ovladače audio/video techniky

-moduly ovládání žaluzií, rolet nebo garážových vrat

Technologie ZigBee představuje doplnění k známějšímu Bluetooth a WiFi připojení ve standardu IEEE 802.15.4. Na rozdíl od nich však ke komunikaci nepotřebuje jedno energeticky náročné zařízení, které posílá signál do jiného. V rámci Evropy využívá ZigBee bezdrátový přenos na frekvenci 868 MHz a je rezistentní vůči rušení WiFi sítě na frekvencích 2,4 a 5 GHz, stejně jako dalších zařízení včetně mikrovlnek. Dosah řídící jednotky je 100 metrů ve venkovním prostoru a 50 m uvnitř budov. Ke komunikaci většinou využívá topologii sítě typu Mesh, čímž efektivně navyšuje dosah

Jednotlivé přístroje jsou decentralizované a fungují nezávisle na sobě. Zařízení jsou díky jednotnému jazyku schopné vzájemně spolupracovat v jedné síti chytré domácnosti a signál si předávat mezi sebou, a to nezávisle na řídící jednotce.

Jednotlivé složky celé sítě fungují nezávisle na sobě a v případě, že dojde k výpadku některé z nich, fungování systému to neohrozí.

 Jaké jsou tedy hlavní benefity ZigBee?

-spolehlivá, bezpečná bezdrátová komunikace

-kooperace zařízení mnoha různých značek

-velké množství dostupných zařízení

-minimální spotřeba elektrické energie

-ovladatelnost na dálku přes internet i lokálně z domova

-nízké pořizovací náklady

Chcete ovládat spotřebiče v domácnosti ?

Pokud máte zájem o síť ZigBee můžete vybírat z nabídky zde